Zeszyt XI/2016

Autor opracowania: dr inż. Tadeusz Klimek

Treść jedenastego Zeszytu Rzeczoznawców BOMIS?-u obejmuje 5 opracowań,z których 3 są oszacowaniami wartości (wycena quada, jarzm strzemion górniczych i transformatorów), a dwa dotyczą opinii głównie związanych ze stanem technicznym (ramię Atlasa ? warianty naprawy i suszarnia do zbóż ? okoliczności i skutki pożaru).
Wycena nowego quada z wyposażeniem jest głównie uwarunkowana przepisami prawa, które często poddawane są próbie obejścia. I tak, w rozpatrywanym przypadku, wbrew odpowiednim przepisom quad został zarejestrowany jako ciągnik rolniczy.

W przypadku jarzm strzemion obudów górniczych ich wycena została poprzedzona opinią wstępną w sprawie alternatywnych warunków przeprowadzenia wyceny, a następnie przedstawiono możliwe warianty wyceny w zależności od tych warunków. Zleceniodawca wybrał jeden z wariantów i jarzma zostały oszacowane. Komornik który zajął jarzma pominął całkowicie ich wieloskładnikową dokumentację warunkującą zgodne z prawem zastosowanie jarzm.

Oszacowanie transformatorów w trybie opinii o wartości rynkowej zostało  przeprowadzone w dwóch wariantach co wynikało, z ich nieznanego w dniu wyceny, stanu technicznego. Jak się okazało później, potencjalni zainteresowani kupnem transformatorów sami dokonali pomiarów, m.in. rezystancji izolacji uzwojeń.

Opinia w sprawie zakresu uszkodzeń i warunków naprawy ramienia koparki Atlas miała się stać podstawą przyszłej weryfikacji sposobu i jakości naprawy maszyny. Oszacowanie wartości maszyny po naprawie w sposób oczywisty zależy od wyników takiej weryfikacji.

W opinii na temat okoliczności i skutków pożaru zleceniodawca zgłosił potrzebę oceny tego czy nie doszło do uchybień działań użytkowników w stosunku do regulacji prawnych.

Niektóre z zawartych w tym Zeszycie opracowań były przedstawiane na III Zjeździe Rzeczoznawców i Sympatyków Bomis-u.

Wysyłka elektroniczna po uregulowaniu płatności. 

Cena publikacji:

350 zł + 23% VAT

Zamawiam
Zeszyt XI/2016

Dane zamawiającego:

UWAGA: Należy uzupełnić wszystkie pola oznaczone gwiazdką.
Wiadomość została poprawnie wysłana. Proszę sprawdzić e-maila z potwierdzeniem.

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Zaufali nam m.in.:
Siemens Finance mBank Węglokoks Prokuratury Okręgowe Phytopharm Klęka Sądy Okręgowe mLeasing PKO Leasing Kancelarie Komornicze Metal Technologii Boryszew Tenso Związek Banków Polskich Sądy Administracyjne City Bank Handlowy Politechnika Warszawska BNP Paribas Politechnika Wrocławska Elektrobud Szpitale Kliniczne Grupa Azoty Administracja Skarbowa Banki Spółdzielcze Millenium Leasing
i inni. Jak możemy być Państwu pomocni?